جزییات مقاله

استفاده از گاز مایع برای کباب پز

ایمن شعله
استفاده از گاز مایع برای کباب پز
 
می‌دانیم که کباب‌پزها در 3 نوع برقی، سوخت فسیلی و ذغالی موجود می‌باشند. در این نوشته بحث پیرامون کباب‌پزهای سوخت فسیلی است. قبل از بررسی این مورد نیاز است تا موارد زیر را بدانیم. با ایمن شعله همراه باشید.
گاز شهری چیست؟
این گاز که اصطلاحا به گازی شهری معروف شده است، همان گازی است که در لوله‌کشی ‌های شهری در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد. این گاز ترکیبی از متان، کربن دی اکسید، هیدروژن، کربن منو اکسید، نیتروژن هیدروکرین‌ها و مقداری ناخالصی است. نام علمی این گاز، گاز زغال سنگ یا گاز سنتز می‌باشد.
گاز مایع چیست؟
گاز مایع یا ال پی جی، ترکیب دو گاز بوتان و پروپان است که در حالت مایع نگه‌داری می‌شود. این گاز مقداری ترکیبات دیگر نظیر پروپیلن و بوتیلن هم دارد که مقدار آن بسیار کم است. این گاز مصارف زیادی دارد. از  استفاده به عنوان خودرو تا عنوان گاز خنک‌کننده در وسایل سرمازا.
کباب‌پزهای سوخت فسیلی
این کباب‌پزها در سه نوع سوخت گاز مایع، سوخت گاز شهری و دوگانه سوز موجود هستند که هر کدام مناسب یک نوع مصرف می‌باشند. ممکن است زمانی پیش آید که ترجیح دهید سوخت مصرفی کباب‌پز خود را تعویض نمایید. برای این مورد باید با ساختار کباب‌پزهای گازی آشنا شوید.
ساختار کباب‌پزها
برای کباب‌پزهای گازی در دو نوع گاز مایع و گاز شهری به یک صورت است. بر اساس مسیر حرکت سوخت ساختار این کباب‌پزها را بررسی می‌کنیم. لازم به ذکر است که این بررسی بر روی ساده‌ترین حالت انجام شده و ممکن است برای سایر دستگاه‌ها ترتیب مراحل و یا تعداد قطعات متفاوت باشد. ابتدا رابط ورودی گاز وجود دارد که گاز را وارد سیستم می‌کند. در مسیر انتقال گاز ابتدا با پیچ یا شیر تنظیم برخورد می‌کند و سپس به ژیگولر میرسد و در انتهای مسیر به مشعل می‌رسد و می‌سوزد.
شیر تنظیم چیست؟
شیر تنظیم یا پیج تنظیم، قطعه‌ای مکانیکی است که با استفاده از آن میزان گاز ورودی به مشعله را تنظیم می‌نماییم تا میزان حرارت و شعله را مناسب با نیازمان تنظیم کنیم.
ژیگلور یا نازل چیست؟
این قطعات که عموما آخرین قطعات قبل از مشعل هستند، قطعاتی برنجی هستن که رزوه دارند و در انتهای مسیر بسته می‌شوند و با استفاده از سوراخی که دارند، گاز را از خود عبور می‌دهند. قطر سوراخ این قطعات جوری طراحی شده است که یک تنظیم خودکار بر مسیر سوخت ‌باشند. به عنوان مثال، ژیگلور های 70 و80 که برای گاز شهری مصرف می‌شوند به این صورت که نازل 70 برای شعله بالا و نازل 80 برای شعله پایین. هر سوخت قطر مشخص سوراخ خود را دارد.
استفاده از گاز مایع برای کباب پز
حال که با ساختار مسیر سوخت یک کباب‌پز و قطعات آن آشنایی نسبی پیدا کردید، زمان توضیح دقیق این مسئله است. اگر شما کباب‌پز گاز مایع و یا کباب‌پز  دو گانه  سوز داشته باشید که شما هیچ مشکلی ندارید اما ممکن است شما زمانی بخواهید از کباب‌پز گاز شهری خود با استفاده از گاز مایع استفاده نمایید. برای این‌کار شما نمی‌توانید از همان سیستم قدیم استفاده نمایید. برای این کار شما باید ژیگولر یا نازل کباب‌پز خود را با ژیگولر مخصوص گاز شهری تعویض نمایید. برای این کار ابتدا باید به پشت کباب‌پز خود دسترسی داشته باشید، سپس قاب رویی را باز کنید تا به قبل مشعل و محل ژیگولر برسید، حال با استفاده از ابزار مناسب ژیگولر گاز شهری را باز نمایید و به جای آن از ژیگولر گاز مایع استفاده نمایید. از محکم بودن ژیگولر اطمینان کسب نمایید و حال قطعات باز شده را مجدد در جای خود گذاشته و آن‌ها را ببندید. اکنون کباب‌پز شما آماده است و می‌توانید از گاز مایع به عنوان سوخت آن استفاده نمایید.