جزییات مقاله

دود زدن شعله به چه معناست؟

ایمن شعله

دود زدن شعله به چه معناست؟

امروزه در تمام خانه ها بدون استثنا اجاق گاز  وجود دارد. اجاق گازها انواع متفاوتی نظیر اجاق گازهای توکار، کمدی، برقی و... موارد دارد. بیراه نیست که بگوییم در استفاده از هر کدام ممکن است مشکلاتی به وجود آید. در این نوشته بررسی مشکل دود زدن شعله‌های اجاق گازهای گازی پرداخته شده است. در این نوشته ضمن بررسی علل دود زدن شعله‌ها و همچنین روش حل هر کدام پرداخته ایم.

علل دود زدن شعله‌های گاز

عامل اصلی دود داشتن شعله‌های گاز عدم وجود تناسب بین ماده سوختی و هوا است. هر ماده‌ی سوختی در زمان سوختن نیاز به اکسیژن برای سوختن دارد. اگر این عمل به درستی رخ ندهد، شما شاهد سوختن ناقص گاز خواهید بود و در نتیجه تولید دود خواهید داشت. البته این مورد در اجاق گازهای نو کمتر مشاهده می‌شود اما اجاق گازها نو از آن مصون نیستند. برای بررسی این موضوع باید گفت بهترین حالت ترکیب اکسیژن و گاز برای سوختن خود را با رنگ آبی در شعله‌ها نمایان می‌سازد. در واقع هر زمان که رنگ شعله‌های شما آبی بود، بهترین شعله را دارید و گاز در بهترین حالت خود می‌سوزد و بیشترین گرما و کمترین آلایندگی را دارد. اما زمانی که رنگ شعله‌ی شما تغییر کرد و طیفی از نارنجی را نمایش داد، عامل اصلی سوختن ناقص گاز است. بسته به شرایط محیط آشپزخانه‌ی شما روش‌های حل این مورد متفاوت است و به شرح زیر است:

  1. اگر تا قبل از این این مشکل را نداشته‌اید و اکنون برای شما پیش آمده است، ابتدا باید بررسی نمایید که اکسیژن کافی به به شعله‌ی شما می‌رسد یا خیر. عموما این موضوع با تغییر هوای فضای حل می‌شود.
  2. اگر از بدو استفاده با این مشکل مواجه بوده‌اید، ممکن است اشکال از پیستون‌ گاز شما باشد، در واقع ممکن است این قطعه متناسب با سوخت شما نباشد یا دچار مشکل فنی باشد. پیستون گاز وظیفه دارد تا میزان ورود گاز به مشعل را کنترل نماید و مقدار صحیح را با شرایط درست از لحاظ فازی در اختیار شعله قرار دهد. اگر این عضو به درستی کار نکن، شما دچار مشکل سوخت ناقص خواهید بود. برای رفع این مورد اگر تخصص فنی دارید باید به پشت اجاق گاز رفته و سر شعله را باز نمایید. سپس پیستون گاز را جدا نموده و نمونه‌ای که اطمینان دارید درست می‌باشد را در جای آن قرار دهید. لازم به ذکر است چناچه تخصص فنی لازم را ندارید بهتر است از نمایندگی‌های مجاز در خواست کمک نمایید.
  3. مورد دیگر عدم خروج مواد حاصل از سوختن گاز است. در واقع سیستم تهویه‌ی آشپزخانه‌ی شما به درستی عمل نمی‌کند و مواد پسماند سوختن گاز در محیط باقی می‌مانند. این مواد خود عامل سوختن ناقص گاز می‌شوند. برای رفع این موضوع نیز نیاز است تا از سیستم تهویه مناسب نظیر هود استفاده نمایید.
  4. زیاد بودن گاز هم عاملی دیگر است. چناچه از درست بودن پیستون‌های گاز خود اطمینان دارید، می‌توانید شیر گاز را مقداری ببندید تا گاز کمتری به اجاق گاز برسد و نسبت گاز در سوختن رعایت شود.
  5. کم بودن گاز لوله‌کشی عامل دیگری است که در صورت رسیدن به این مشکل باید لوله‌کشی‌های شما چک شود در صورت وجود مشکل، این لوله‌ها اصلاح گردند.

اما مورد دیگری که در دود داشتن شعله‌ها موثر است، رفتار اشتباه افراد در استفاده از اجاق گازها می‌باشد. این سخن به آن معنی است که در هنگام تمیز کردن اجاق گاز، از مواد شیمیایی استفاده شده و بقایای این مواد همچنان در اجاق گاز و شعله مانده ‌است. این مواد نیز در هنگام سوختن گاز، به همراه گاز می‌سوزند و تولید دوده می‌نمایند. برای رفع این مورد هم باید در شستن اجاق گازها دقت لازم را به کار برد و تمامی قسمت ها را با وسایل مناسب تمیز نمود.