جزییات مقاله

سر شعله چیست؟ کاربرد سر شعله چیست؟

ایمن شعله
سر شعله چیست؟ کاربرد سر شعله چیست؟
از جمله وسایلی که امروزه در هر جا و هر خانه‌ای قابل مشاهده است، اجاق گازها هستند. این موضوع به دلیل اهمیت پخت و پز و نقش انکار ناپذیر تغذیه در زندگی انسان است. اجاق گازها به سبب همین استفاده مداوم و روزانه در معرض آسیب دیدن و خرابی بالایی قرار دارند. سر شعله‌ها از جمله قطعاتی هستند که می‌توان از آن‌ها در اجاق گاز نام برد که در معرض آسیب دیدن قرار دارند. در این نوشته به بررسی کامل سر شعله‌ها پرداخته شده‌ است.
سرشعله چیست؟
سر شعله‌ها قسمتی از گاز است که در آن گاز سوختی و هوا ترکیب شده و شروع به سوختن
می‌کنند. این قسمت باید دارای ظرفیت گرمایی بالایی باشد و مقاومت خوبی هم داشته باشد تا در مقابل حرارت زیاد بدون تغییر باقی بماند. این سر شعله‌ها را عموما از جنس چدن می‌سازند. انتخاب چدن به این دلیل است که سیالیت بالا، قابلیت ریخته‌گری آسان، قابلیت ماشین کاری بالا، تغییر شکل ناپذیری و مقاومت به سایش بالا را دارد. از این رو به ماده‌ای با دامنه وسیعی از کاربردها تبدیل شده‌اند و در تولید انواع سر شعله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. چدن خود آلیاژی بر پایه آهن است و بسته به نوع چدن دارای 2.1 تا 1.5 درصد کربن و حدودا 3.5 درصد سیلیسیم است. همچنین لازم به ذکر است که عمومی‌ترین روش ساخت سر شعله‌ها، روش ریخته‌گری است. انتخاب این روش نیز به دلیل کم هزینه بودن و همچنین امکان ساخت قطعات پیچیده، آسانی روش ریخته گری و سرعت عمل بالای این روش و اقتصادی بودن اشاره کرد. همچنین لازم به ذکر است که تمام اجاق‌ گازهای گاز سوز دارای این قطعه هستند.
کاربرد سر شعله چیست؟
در واقع سر شعله آخرین قسمتی است در اجاق گاز که سوخت به آن وارد می‌شود. قبل از سر شعله یک پیستون قرار دارد که وظیفه‌ی آن کنترل مقدار ورود گاز با فاز مناسب به سر شعله است. در این قسمت سوخت ورودی با هوا ترکیب شده و با استفاده از اکسیژن موجود در هوا می‌سوزد و گرمای مورد نیاز برای پخت و پز را تامین می‌کند.
مشکلات سر شعله‌ها
از جدیده ترین مشکلاتی که سر شعله‌ها گرفتار آن می‌شوند کثیف شدن است. این از آن سو می‌باشد که ابتدا سر شعله‌ها دارای سطح صاف و هموار نیستند و دارای حفره‌های پر تعداد هستند و هم از سویی دیگر عموما شاهد این هستیم که در هنگام پخت و پز با سر رفتن مواد غذایی، سر شعله کثیف می‌شود و به دلیل دمای بالا در آن لحظه امکان تمیز نمودن آن وجود ندارد و کثیفی در آن باقی می‌ماند. از سویی دیگر ممکن است در هنگام تمیز کردن به علت داشتن همان حفره‌های سطحی، در سطح آن مواد شوینده باقی بمانند. شاید برای شما سوال پیش بیاید که اشکال ماندن این بقایا در گاز چیست؟ در پاسخ شما باید گفت که این بقایای مواد در سر شعله، هنگام روشن بودن شعله، شروع به سوختن می‌کنند و تولید می‌کنند. خود این دود ممکن است باعث ناقص سوزی گاز شود و بر اثر ناقص سوزی گاز مجدد دوده تولید شود. تمیز کردن سر شعله‌ها به نسبت میزان کثیفی آن‌ ممکن است کاری آسان و چند دقیقه‌ای یا کاری مشکل و چند ساعتی باشد. برای شستن سر شعله‌ها ابتدا باید آن‌ها را از گاز جدا نموده و سپس متناسب با میزان کثیفی از ماده‌‌های مناسب نظیر سرکه، جوش شیرین یا آمونیاک استفاده نمایید.
مشکل دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد، شکستن سر شعله است که به علت وجود مشکل در زمان ریخته‌گری ممکن است این اشکال به وجود آید. در هنگام مواجه با این مشکل تنها راه حل تهیه سر شعله‌ی مناسب دیگر برای اجاق گاز است و راهی برای تعمیر آن وجود ندارد.