جزییات مقاله

صفر تا 100 پخت انواع کباب در منزل 2

ایمن شعله

صفر تا 100 پخت انواع کباب در منزل

در مطلب گذشته در مورد کباب و صفر تا صد پخت جوجه کباب و کباب کوبیده در خانه صحبت شد. در این مقاله هم روش پخت کباب بناب و کباب چنجه نوشته شده است.
 

  آموزش پخت کباب بناب

کباب بناب با ظاهر و شیوه پخت خود یکی از جذاب ترین کباب‌های سنتی و قدیمی ایران است. نام دیگر این کباب، کباب ساطوری می‌باشد.لازم به ذکر است که این غذا متعلق به آذربایجان است. در زیر روش پخت این غذا آورده شده است.
i.  ابتدا تهیه کردن مواد لازم شامل:
-   یک کیلوگرم گوشت پر چرب گوسفندی
-   دو عدد پیاز متوسط
-   نمک و فلفل به میزان مورد نیاز


ii.    ابتدا باید پیازها را به شکل مربع‌های کوچک خرد نمایید. دقت داشته باشید که در این مرحله آب پیاز از آن جدا نشود.
iii.    اگر مشتاق هستید تا به شیوه سنتی این کباب را آماده نمایید باید با چاقو و ساطور این گوشت‌ها را ریز ریز نمایید اما به توجه به سختی این کار توصیه می‌شود که گوشت را دوبار توسط چرخ گوشت چرخ نمایید.
iv.    حال پیاز را به گوشت چرخ شده اضافه نموده و آرام شروع به ورز دادن و مخلوط کردن گوشت و پیاز کنید. نمک و فلفل را به میزان مورد نیاز و با توجه به ذائقه خود اضافه نموده و مخلوط را هم بزنید تا کاملا یک دست شود.
v.    حال نوبت آن است تا مخلوط مواد یک دست، استراحت کند. برای این کار محلول را در حالت وکیوم در محیطی در دمای اتاق قرار دهید. برای این کار مدت 2 تا 3 ساعت مناسب است.
vi.    حال وقت سیخ زدن کباب است. برای این کار ابتدا یک ظرف آب گرم در کنار دست خود قرار دهید. دست خود را به آب آغشته کنید و به اندازه مورد نظر از مخلوط بردارید. حال از بالای سیخ شروع به سیخ زدن کنید و آرام به سمت پایین بیایید. سعی کنید که مخلوط مواد را به صورت یک دست روی سیخ پخش شوند.
vii.    حال زمان آن رسیده است تا منقل یا کباب پز خود را مهیا نمایید. بعد از روشن کردن کباب پز خود، حرارت آن را یک دست نمایید.
viii.    حال زمان است که سیخ‌ها را آماده پخت کنید. ابتدا سیخ‌ها را روی حرارت زیاد بگذارید تا گوشت‌ها خود را بگیرند سپس حرارت را کاهش دهید تا به آرامی مغز پخت شوند.
ix.    دورچین مناسب و باب میل خود را آماده نمایید.
x.    حال کباب شما آماده خوردن است. می‌توانید این کباب را با برنج یا نان تازه نوش جان نمایید.

 

   کباب چنجه

کباب چنجه یکی از قدیمی‌ترین کباب‌های ایران است. روش پخت این کباب به شرح زیر است.
i.    تهیه کردن مواد لازم شامل:
-  فیله یا ران گوسفند با مقدار چربی به میزان یک کیلوگرم
-   روزغن زیتون
-   پیاز دو عدد
-   لیمو ترش
-   ادویه شامل نمک و فلفل به میزان لازم
-    ماست به میزان کافی


ii.    برای شروع مراحل پخت این کباب، ابتدا باید گوشت‌ها را به قطعات مساوی و مربع شکل حدود 2 سانتی‌متری تقسیم نمایید.
iii.   سپس پیازها را خرد نماید.
iv.    ادویه‌ها متناسب با ذائقه شخصی، پیازهای خرد شده، روغن زیتون و آبلیمو ترش را با ماست ترکیب نمایید. تکه گوشت ها را به آن اضافه نمایید و در یخچال قرار دهید تا گوشت‌ها مزه بگیرند. برای طعم گرفتن گوشت زمانی در حدود 5 ساعت را در نظر داشته باشید.
v.    حالا گوشت ها را از مایع سس در آورده و با استفاده از چاقو یا چکش مخصوص به آن‌ها ضربه بزنید تا گوشت‌ها یک دست بشوند. و کمی نمک روی آن‌ها بپاشید.
vi.    گوشت‌ها را سیخ بزنید. دقت نمایید برای جلوگیری از سوختن گوشت‌ها، مابین قطعات گوشت از چربی یا فلفل استفاده نمایید.
vii.    حال کباب‌پز خود را مهیا کنید. سعی کنید تا حد امکان حرارت کمی داشته باشید و حرارت کاملا یک دست باشد. سیخ‌ها روی حرارت قرارداده تا به آرامی بپزند
viii.    دورچین مورد علاقه خود را آماده نمایید.
ix.    کباب را با برنج یا نان تازه ننوش جان نمایید.