جزییات مقاله

چه تفاوت هایی میان انواع گازهای خانگی و صنعتی وجود دارد؟

ایمن شعله

چه تفاوت هایی میان انواع گازهای خانگی و صنعتی وجود دارد؟

اجاق گاز دستگاهی است که با استفاده از سوختی نظیر گاز شهری حرارت و گرمای لازم برای طبخ غذا را فراهم می‌آورد. این دستگاه‌ها که به گاز معروف هستند، امروزه از ضروری‌ترین ابزارهای موجود در خانه و آشپزخانه هستند و نبود آن‌ها ممکن نیست، در واقع اجاق گاز یکی از ضلع‌های مثلث کار در آشپزخانه هستند. در حال حاضر با توجه به گستردگی استفاده از اجاق گازها در طیف‌های مختلف جامعه، اجاق گاز‌ها به دسته بندی اجاق‌های خانگی و اجاق‌گازهای صنعتی روبه‌رو شده‌اند. اجاق گازهای صنعتی با هدف پخت حجم بیشتر و سریع‌تر مواد غذایی تاکید دارند اما اجاق گازهای خانگی روی امکانات و ظاهر در کنار کارایی تمرکز کرد‌اند. در زیر به بررسی این دو دسته‌بندی گازها می‌پردازیم.

میزان حرارت: از لحاظ میزان حرارت قدرت با گازهای صنعتی می‌باشد زیرا به واسطه قرارگیری ظروف بزرگتر با گنجایش بالاتر میزان گرمای بیشتری برای طبخ غذا نیاز است که این مورد در گازهای خانگی بسیار کمتر می‌باشد. حتی در اندازه شعله‌ها هم قطر شعله‌ی گازهای صنعتی بسیار بزرگ‌تر از قطر شعله‌ی گازهای خانگی است.

جنس: در جاق گازهای صنعتی به واسطه کار مدوام و همچنین حجم وزنی بالای مواد غذایی جنس مواد سازنده و جنس بدنه از کیفیت بالاتری نسبت به اجاق گازهای خانگی دارد. جدا از جنس ماده سازنده، ضخامت ورق‌ها هم در اجاق گازهای صنعتی ضخیم‌تر از اجاق گازهای خانگی است. همچنین به واسطه اینکه در اجاق گازهای صنعتی زیبایی اولویت کار نیست مواد مورد استفاده از طیف بیشتری بر خوردار هستند.

ابعاد: ابعاد اجاق گازهای صنعتی به واسطه نوع کار و همچنین حجم کار (که کاملا از اسم آن مشخص است) بزرگ‌تر از اجاق گازهای خانگی می‌باشد اما موردهای استثنایی هم وجود دارند که ابعاد آن‌ها با گازهای خانگی برابر و یا حتی کوچک‌تر است. به عنوان مثال اجاق گازهای تک شعله صنعتی حجمی برابر با اجاق گازهای معمول خانگی دارند.

قیمت: قیمت این اجاق گاز‌ها به عواملی نظیر حجم قدرت، جنس بدنه، کیفیت ساخت و سایر موارد دارد. اما به طور کلی می‌توان گفت با بررسی 2 مدل هم ارز از دو نوع گاز صنعتی و خانگی با امکانات یکسان، قیمت اجاق گازهای صنعتی بالاتر است.

دوام: اگر پارامتر را ساعت کار مفید در نظر بگیریم باید گفت اجاق گازهای صنعتی با توجه به کیفیت و نوع ساخت و طراحی که دارند نسبت به اجاق گازهای خانگی دارای ساعت کار مفید بیشتری هستند اما اگر پارامتر را بر اساس مدت زمان ماندگاری در نظر بگیریم اجاق گازهای خانگی به دلیل استفاده‌های کم و موردی عمر طولانی‌تری دارند.

امکانات: در این مورد برتری با گازهای خانگی است. این گازها با توجه به اینکه بخشی از امکانات رفاهی خانه محسوب می‌شوند، دارای امکانات اضافه زیادی نظیر ساعت هشدار، تایمر خاموشی شعله، ترموکوپل، فندک و سایر موارد هستند اما در اجاق گازهای صنعتی (چون تمرکز بر ایجاد شعله مناسب و حرارت مناسب برای پخت غذا است)، امکانت جانبی وجود ندارند.

ظاهر: در بعد ظاهر برتری قاطع با اجاق گازهای خانگی است. این اجاق گازهای امروزه با طراحی‌ها منحنی، ایستاده، رومیزی و در رنگ‌های متنوع و یا متریال خاص و متفاوت در دست ساخت هستند که این مورد در گازهای صنعتی دیده نمی‌شود. در واقع گازهای صنعتی با توجه هدف ساخت که صرفا کار می‌باشد، در این زمینه موردی برای ارائه ندارد.

تعداد قطعات: در اجاق گازهای خانگی با توجه به بیشتر بودن امکانات تعداد قطعات بیشتر است. در واقع اجاق گازهای صنعتی صرفا امکانات پایه را دارا می‌باشند و دقت روی قدرت و کیفیت ساخت این قطعات است اما در گازهای صنعتی بیشتر تمرکز روی اضافه کردن قطعات و امکاناتی است که رفاه بیشتر را در آشپزخانه در اختیار آشپزها قرار دهد.