جزییات مقاله

بهترین سوخت برای گازها و کباب پزها چیست؟

ایمن شعله

بهترین سوخت برای گازها و کباب پزها چیست؟

آتش، کلید واژه تغییر مسیر بشر در زندگی...! نیرویی که به انسان، قدرت دید درد شب، حفاظت از خود، طبخ غذا و علامت دادن و ساخت وسایل و بسیاری از موارد دیگر را داد. مدت‌های زیادی طول کشید تا بشر بتواند به آتش دست یابد و از آن برای طبخ غذا و خوراک استفاده نماید. این خود در گذشته مشکلی بود بزرگ برای جامعه بدوی آن زمان اما امروزه ما این مشکل را نداریم و آتش در اختیار انسان و در تسلیم انسان است و اما امروزه مشکل اصلی ما سوخت مناسب برای استفاده در طبخ مواد غذایی است. این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که امروزه سوخت‌های فراوانی وجود دارند که هر کدام برای مواد غذایی یک سر نوشت را رقم می‌زنند که این سرنوشت‌ها در سلامت انسان نقش مستقیمی دارند. بر همین اساس انتخاب سوخت برای استفاده موضوع مهمی است.
آتش در طبخ غذا جایگاهی ویژه داشت و دارد اما امروزه اجاق گازهای این آتش و حرارت را برای طبخ به ما می‌دهند. البته روش‌های زیادی برای طبخ غذا وجود دارد که یکی از آنان کباب کردن است. روش کباب کردن به سبب استفاده نکردن از روغن، همچنین تاثیرات روانی-شیمیایی موجود بر طعم غذا و همچنین، توصیه‎‌های فراوان گفته شده در علم طب پیرامون آن در نزد ایرانیان جایگاه ویژه‌ای دارد. در کباب‌کردن به دلیل ارتباط مستقیم ماده غذایی با حرارت و شعله‌های آتش استفاده از سوخت مناسب مهم است. امروزه برای راحتی امور دستگاهی به نام کباب‌پز ساخته شده‌است که جای منقل‌های قدیمی را گرفته است. در متن زیر به بررسی سوخت مناسب برای گازها و کباب‌پزها پرداخته شده‌است.
تمامی سوخت‌های کاربردی برای پخت کباب و دیگر غذاها به شرح زیر است:
  • گاز مایع یا گاز ال پی جی: این گاز که در گذشته پر کاربرد بود برای مکان‌هایی که امکان لوله‌کشی گاز ندارند و یا برای زمان‌هایی که به دامان طبیعت می‌روید مناسب است. این گاز به دلیل داشتن قدرت زیاد همچنین آلایندگی زیاد مناسب برای استفاده مداوم در خانه و گازها و همچنین در کباب‌پزها نیست. استفاده از این گاز صرفا زمانی مجاز است که دسترسی به سایر سوخت‌ها آسان یا مقرون به صرفه نباشد. استفاده از این گازها اکنون بیشتر در خودروها و مصارف صنعتی نظیر کارخانه‌ها جهت سوخت کوره‌ها و مشعل‌ها و توربین‌های گازی کاربرد دارند.
  • گاز شهری یا گاز سنتز: این گاز اکنون در دسترس بیشتر ساکنان شهرها می‌باشد. این گاز با توجه به آلایندگی کم، سوختن مناسب و فراورده‌های سوختی کم و غیر مضر محبوب‌ترین و پر استفاده ترین سوخت برای پخت‌ و پزها و مصارف گرمایشی است. این سوخت مناسب‌ترین مورد برای استفاده در گازهای شهری است. در مورد استفاده از این گاز برای کباب‌پزهای این سوخت جایگاه خوبی دارد و بسته به شرایط فرد مانند حضور در شرح و دسترسی‌های وی می‌تواند بهترین مورد باشد.
  • برق: گازها و کباب‌پزهای برقی آنچنان متداول نیستند اما به دلیل نداشتن هیچ آلایندگی و پاک بودن در بعضی مکان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مدل گازها، برای پخت و پزهای همیشگی مناسب نیستن و حرارت کافی برای طبخ همه مواد غذایی را نمی‌توانند تولید کنند اما برای پخت و پزهای کوچک و گه گاه مناسب هستند. کباب‌پزهای برقی هم مناسب مکان‌هایی هستند که امکان استفاده از سایر سوخت‌ها وجود ندارد.
  • چوب: این سوخت به دلیل تخریب ریه‌ زمین یعنی جنگل‌ها اصلا توصیه نمی‌شود و کارکردن با آن هم تا حدودی مشکل است. از سویی دیگر ذخیره و انبار کردن آن دارای مشکلات جدیده است که استفاده از آن توصیه نمی‌شود.
  • ذغال: درست است که ذغال‌ها از چوب تهیه می‌شوند اما این چوب‌ها ضایعات صنعت‌های چوبی مانند ام دی اف سازی‌ها و غیره هستند. اجاق گازهای ذغالی، برای آشپزها به هیچ عنوان محبوب نیست زیرا امکان ایجاد حرارت دلخواه و یک دست بسیار مشکل است. اما برای کباب‌پزها ذغال مورد مناسبی است زیرا در هنگام سوختن با بویی که منتشر می‌کند باعث ایجاد حس بهتر در انسان برای مزه‌ی غذا است. استفاده از این سوخت هم مشکلاتی نظیر آلودگی دارد.
نتیجه‌گیری
این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که با وجود بهترین بودن و بدترین بودن بعضی از سوخت ها، ممکن است هنوز امکان فرآوری و استفاده از آن در کباب پزها وجود نداشته باشد. بنابراین با در نظر گرفتن امکانات و قابلیت های موجود، به طور کلی سوخت مناسب برای استفاده در گازها، گاز شهری و سوخت مناسب برای استفاده در کباب‌پزها، ذغال و گاز شهری به طور هم ارز است.