جزییات مقاله

شعله های اجاق گاز را چگونه تمیز کنیم؟

ایمن شعله
شعله های اجاق گاز را چگونه تمیز کنیم؟
اجاق گازها را امروزه می‌توان در هر خانه یافت. اجاق گازها نقشه محوری که در خانه‌ها دارند از این رو حفاظت از آن‌ها امری مهم است و از سوی دیگر با توجه به اینکه اجاق گازها با غذای انسان در ارتباط مستقیم هستند و در سلامتی انسان نقش مهمی ایفا می‌کنند، تمیز بودن آن‌ها مهم است. از این رو در این نوشته به بررسی روش‌های تمیز کردن گاز با محوریت سر شعله پرداخته ایم. سر شعله در واقع محل ترکیب سوخت با هوا برای سوختن این ترکیب است. زمانی که این بخش کثیف باشد، سوختن به سمت سوختن ناقص می‌رود و این باعث مشکلات متفاوتی نظیر داشتن دود یا کم بودن حرارت و سایر موارد می‌شود. از سوی دیگر کثیف بودن گاز شما ظاهر زیبایی ندارد و جزو نکات منفی به شمار می‌رود.
تمیز کردن سر شعله‌های اجاق گاز
برای تمیز کردن سر شعله‌های اجاق گاز مهم نیست که اجاق گاز شما چند شعله باشد، کافی است از نکات و روش‌های زیر استفاده نمایید و سر شعله‌های خود را تمیز نمایید. این روش بر اساس میزان چربی و مواد مورد دسترس دسته‌بندی شده اند.
قطعات سر شعله عموما از جنس چدن ساخته ‌می‌شوند، چدن به دلیل قابلیت ریخته‌گری خوب و همچنین قیمت ارزان و مقاومت بالا بهترین جنس برای استفاده در سر شعله‌ها است. بر همین اساس روش‌های تمیز کردن برای سر شعله‌های چدنی در این نوشته آماده ‌است.
  1. استفاده از سرکه: اولین روش برای تمیز سر شعله‌ها استفاده از سرکه‌ است. این روش برای پاکسازی‌ کثیفی‌های کم و سطحی مفید است. برای این موضوع، ابتدا سرکه را بر روی تمامی کثیفی‌ها اسپری نمایید. مدت زمانی حدود 10 الی 15 دقیقه به سرکه اجازه دهید تا حسابی در چربی فرو رود. حال با استفاده از یک پارچه تمیز و بدون پرز شروع به تمیز کردن گاز خود نمایید. خواهید دید که به راحتی چربی‌ها از سر شعله‌ی شما پاک می‌شود.
  2. استفاده از جوش شیرین: ماده‌ی دیگری که می‌توانید با استفاده از آن‌ها سر شعله‌ی گاز خود را تمیز نمایید، جوش شیرین است که در همه‌ی خانه‌ها وجود دارد. این روش برای چربی‌های با عمق متوسط مناسب است. برای این منظور ابتدا محلول آب و جوش شیرین را درست کرده و آن را در ظرفی بریزید که تمامی سر شعله‎های شما در آن جا شوند. حال سر شعله‌ها را برداشته و با آب و مایع ظرفشویی بشوید تا چربی سطحی پاک ‌شود. حال سر شعله‌ها در ظرف محلول قرار دهید به نحوی که کاملا داخل محلول قرار بگیرند. مدت زمان تقریبی 20 دقیقه اجازه دهید تا محلول کار خود را انجام دهد. حال با استفاده از یک اسفنج نرم و یا یک اسکاژ ابری باقیمانده‌ی چربی را پاک نمایید. دقت نمایید که به خوبی این چربی و محلول از سطح قطعات پاک شوند تا موجب ایجاد دوده نشوند.
  3. استفاده از آمونیاک: آمونیاک مورد دیگری است که برای چربی‌های خیلی سخت کاربرد دارد، چنانچه کثیفی شما با دو روش قبلی از بین نرفت باید از این ماده استفاده نمایید. برای این منظور قطعات را در ظرف در بسته بدون نشت یا مشمای پلاستیکی قرار دهید. حال، آمونیاک رقیق را به آن اضافه نمایید. ظرف را بخوبی عایق بندی کنید تا آمونیاک نشت نداشته باشد. مدت یک ساعت اجازه دهید تا آمونیاک اثر خود را روی چربی‌ها بگذارید. حال قطعات را در آورده و با احتیاط اقدام به شستن آن‌ها با آب و مایع ظرفشویی نمایید.
  4. استفاده از محلول‌های موجود: آخرین روش استفاده از انواع محلول‌های ضد عفونی سطوح است که تحت عنوان گاز پاک کن در تمامی مغازه‌ها موجود می‌باشند.
به عنوان سخن پایانی در نظر داشته باشید که بهترین راه این است که در هنگامی که اجاق گاز شما کثیف شد، بلافاصله و بدون صرف وقت آن را تمیز نمایید. با این روش اجاق گاز شما به راحتی و بدون مشکل و بدون نیاز به ماده‌ی خاصی تمیز می‌شود.