جزییات مقاله

کباب پز ایستاده و کاربردهای آن

ایمن شعله

کباب پز ایستاده و کاربردهای آن

اگر دوست دارید هرموقع که اراده کردید یک کباب خوشمزه را آماده و میل کنید و بتوانید به‌راحتی در خانه کباب درست کنید، یک کباب پز ایستاده خانگی می‌تواند شما را به هدفتان برساند. سبک زندگی امروزی دستگاه‌های مختلفی راترجیح می‌دهد که کارها سریع‌تر و بهتر انجام شود. مثلاً برای درست کردن کباب دیگر نیازی نیست ذغال در اختیار داشته باشید و مدت زمان زیادی را به درست کردن ذغال اختصاص دهید. کباب پز گازی ایستاده بهترین انتخاب برای شماست. بهتر است کمی در مورد این نوع کباب پز اطلاعات داشته باشید تا انتخاب بهتری بکنید.

مشخصات کباب پز ایستاده

تهیه کباب با یک کباب پز گازی ایستاده کاملاً با نحوه درست کردن کباب سنتی متفاوت است. مثلاً در منقل‌های قدیمی سیخ‌های کباب در کنار همدیگر قرار میگیرند؛ اما کباب پز ایستاده به این صورت نیست و سیخ‌ها بالای همدیگر قرار می‌گیرند.
طراحی این کبابپزها به گونه ای است که سطحی با هدایت حرارتی بالا به طور عمودی درون بدنه کباب پز قرار گرفته است. سیخ‌ها روبروی این سطح قرار می‌گیرند و حرارتی که به سیخ ها منتقل می‌شود، باعث پخته شدن کباب می‌شود. کبابپز مدل ایستاده، هم کباب پز صنعتی دارد و هم کباب پز خانگی؛ تفاوت این دو نیز در ظرفیت آن ها است.
مزیت دیگر این نوع کبابپز این است که کباب پز ایستاده مشکل ایجاد دود را نیز حل کرده است. دودی که در زمان تهیه کباب به وجود می آید، مربوط به دود سوختن زغال و همین‌طور ریختن مواد آب و چربی روی بخش گرم دستگاه است. این نوع کباب پز، طوری طراحی شده که چربی و آب مواد، روی سینی که در زیر قرار داده شده می‌ریزد و همین عامل هم باعث می‌شود که هیچ دودی ایجاد نشود. این مسئله یکی از نقاط قوت مهم کباب پزها است.

کاربرد کباب پز ایستاده

از کبابپز ایستاده میتوان در هر جایی استفاده کرد. این کباب‌پزها را با توجه به سوخت مورد استفاده شان، می‌شود در هر شرایطی به کار گرفت.
به این علت که کباب پز ایستاده دود ایجاد نمی‌کند، نیازی نیست از آن در محیط باز استفاده کنید. به‌راحتی می‌توانید آن را در فضای داخل منزل یا آشپزخانه مورد استفاده قرار دهید.
کباب پز صنعتی ایستاده ابعاد بزرگ‌تری دارند. این کباب پز، قابلیت تهیه ده‌ها سیخ کباب را به طور هم‌زمان دارد و ظرفیت بالاتری نسبت به کباب پز خانگی ایستاده دارد.
این کباب پز را می¬توانید برای مسافرت هم به همراه خود داشته باشید. البته در شرایطی که گاز مصرفی آن را هم با یک کپسول یا پیک‌نیک کوچک بتوانید تأمین کنید.

انواع کباب پز ایستاده

مانند هر دستگاه دیگری، کباب پز هم مدل‌های مختلفی دارد. این کباب‌پزها را بر اساس نیاز مشتری طراحی می‌کنند تا هر کسی بتواند از آن ها استفاده کند. رایج‌ترین مدل‌های کباب‌پزهای ایستاده را در ادامه بررسی می‌کنیم.

•    کباب پز ایستاده یک‌طرفه و دوطرفه

کباب‌پزهای ایستاده به دو نوع یک‌طرفه و دوطرفه دسته‌بندی می‌شوند. همانطور که از اسم این دو نوع مشخص است، برای تهیه کباب از یک یا دو سمت آن میتوان استفاده کرد. کباب پز دوطرفه در دو قسمت صفحه حرارتی، جایگاه سیخ دارد. مثلاً در هر سمت آن میتوان ۵ سیخ کباب قرار داد. زیر هر دو نوع هم یک سینی قرار دارد که چربی و موادی که از کباب می‌ریزد، سطح زمین را کثیف نکند.

•    کباب پز گازی و برقی ایستاده

دسته‌بندی دیگری که برای انواع کباب پز انجام می‌شود، نوع برقی و گازی آن است. کباب پز گازی طوری طراحی شده که شعله‌های حاصل از سوخت گاز لوله‌کشی، باعث گرم کردن صفحه حرارتی آن می‌شود.
در کباب پز برقی هم اتصال به برق و گرم کردن از این طریق، کباب پز را راه می‌اندازد و سطح حرارتی به کمک نیروی الکتریسیته داغ می‌شود.
هر چند هر دو نوع از کباب پز ایستاده برقی و گازی، به‌خوبی از عهده وظیفه خود برمی‌آیند؛ اما کباب پز برقی آلودگی کمتری برای محیط‌زیست دارد و این عامل باعث می‌شود تا برخی افراد استفاده از نوع برقی را ترجیح دهند. از طرفی در محیط‌هایی که گاز لوله‌کشی وجود ندارد، استفاده از نوع برقی توصیه می‌شود.

کبابی خوشمزه و راحت با کباب پز ایستاده

چه خانه دار باشید و چه صاحب یک رستوران بزرگ، داشتن یک کباب پز ایستاده می‌تواند شما را آماده تهیه کبابی راحت و خوشمزه کند. پس خرید‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ این دستگاه برای هر خانه‌ای لازم است و در هر رستورانی جزو لوازم بسیار مفید هست. از طرفی جای کمی را هم اشغال می‌کند. البته دقت داشته باشید که محصولی باکیفیت را از برندهای خوب و مراکز معتبر خریداری کنید.