جزییات مقاله

آیا تنوری گازی عوارض دارد؟

ایمن شعله

  
آیا تنوری گازی عوارض دارد؟


تنوری گازی ابزاری پرکاربرد در هر آشپزخانه است. دستگاه‌هایی که با گاز کار می‌کنند، همیشه نگرانی¬¬ای در رابطه با وجود مشکل و عوارض دارند. البته این نگرانی چندان هم بی دلیل نیست. سوخت این دستگاه‌ها گاز است و در معرض شعله ممکن است خطرآفرین باشد. از طرفی سوخت تنوری گازی به خودی خود باعث می‌شود که مواد حاصل از سوخت در هوا معلق شود و تنفس آن خطرآفرین باشد. می‌خواهیم بدانیم عوارض تنور گازی چیست و ممکن است چه خطراتی داشته باشد. همچنین نکات ایمنی در ارتباط با استفاده از این ابزار را بدانیم.
 

 

عوارض احتمالی تنوری گازی

قبل از این که از هر دستگاهی استفاده کنید، بهتر است که عوارض یا خطرات احتمالی آن را بررسی کنید. اگر از تنوری گازی هم به‌درستی استفاده نشود، احتمال این که مشکل ایجاد کند، وجود دارد.
تنوری گازی طراحی ایمنی دارد و خطراتی مثل آتش‌سوزی را به همراه ندارد؛ البته همیشه باید نکات ایمنی را در هنگام استفاده از آن در نظر داشته باشیم.
سوختگی حاصل از تماس با دستگاه هنگام روشن بودن آن، از خطرات دیگری ست که باید هنگام استفاده از این دستگاه در نظر بگیرید.
 

 

نکات ایمنی هنگام استفاده از تنوری نیمه استیل دو سینی

اگر تنور باکیفیت بخرید، اصلاً نیازی نیست نگران باشید که عوارضی داشته باشد چون از نظر طراحی و ساخت کاملاً ایمن است. با این وجود باید دقت کنید که نکات ایمنی هنگام استفاده را هم در نظر داشته باشید.


•    نصب و راه اندازی تنوری گازی
قبل از این که بخواهید از تنوری استفاده کنید، باید آن را به طور اصولی و صحیح نصب کنید. شیلنگ گاز دستگاه را با بست فلزی به طور کامل ببندید. اگر این کار را به‌درستی انجام ندهید، احتمال نشت گاز وجود دارد و ممکن است خطرناک باشد.


•    پایه‌های تنظیم دستگاه
پایه‌هایی برای دستگاه در نظر گرفته شده که باید آن¬ها را تنظیم کنید. حتماً حواستان باشد که به هیچ عنوان از تنوری گازی بدون پایه استفاده نکنید. پایه‌ها باید با دقت بالا تنظیم شوند و از زمین به اندازه کافی فاصله داشته باشند.


•    رگلاژ مخصوص اکسیژن
برای این که اکسیژن کافی داخل دستگاه وجود داشته باشد و خطری ایجاد نشود، باید از رگلاژ مخصوص استفاده شود. رگلاژ باید سالم باشه تا ایجاد خفگی درون دستگاه ایجاد نشود و کار سوختن گاز به‌درستی انجام شود.


•    تنظیم اولیه دستگاه
وقتی می‌خواهید برای اولین بار از این دستگاه استفاده کنید، باید آن را در فضای آزاد  به مدت ۳۰ دقیقه روشن کنید و دربش را باز بگذارید تا بوی رنگی که روی شعله‌ها هست از بین برود.


•    استفاده از دستکش مخصوص
هر وقت می‌خواهید از تنوری نیمه استیل دو سینی استفاده کنید، باید از دستکش مخصوص استفاده کنید تا حرارت داخل دستگاه یا بدنه آن، دست را نسوزاند.


•    سایر نکات ایمنی استفاده از تنوری گازی
علاوه بر مواردی که بررسی کردیم، نکات دیگری هم هستند که باید هنگام استفاده از تنور گازی مورد توجه قرار دهید.
اگر تنور خاموش شد، جریان گاز را فوراً ببندید و درب تنور را باز کنید تا گازی که در آن جمع شده، خارج شود.
وقتی تنور را خاموش می‌کنید، علاوه بر این که شیرهای دستگاه را می‌بندید، جریان اصلی گاز را هم ببندید.
هر وقت دستگاه روشن است، سعی کنید به‌آرامی دربش را باز و بسته کنید تا هوای گرم داخل تنور از آن خارج نشود. هر چه تعداد دفعات باز کردن درب کمتر باشد، بهتر است.
سعی کنید مدت زمان زیادی تنور را روشن نگذارید. بهتر است هر بار که در این تنور غذایی درست می‌کنید یا شیرینی می‌پزید، درش را باز بگذارید تا سرد بشود و برای استفاده مجدد بعد از یک استراحت کوتاه، اقدام کنید. در این صورت فشار کمتری به تنور می‌آید و عمر آن هم طولانی‌تر می‌شود.
 


خرید تنوری گازی ایمن و قابل اطمینان

هر چند نکات ایمنی در مورد تنوری گازی بررسی شد؛ اما بهتر است این نکته را بدانید که اگر دستگاه ایمنی لازم را نداشته باشد، می‌تواند خطرناک باشد.
هر گونه نشتی گاز درون تنوری باعث می‌شود تا آتش‌سوزی یا انفجار اتفاق بیفتد. از طرفی باید تهویه دستگاه هم به‌خوبی انجام شود تا نگرانی از بابت تجمع دود در این دستگاه باعث تأثیر منفی آن روی غذاها نشود.
بدنه دستگاه باید مقاومت لازم را در برابر حرارت داشته باشد و هیچ‌گونه نقطه ضعفی نداشته باشد. روی هم رفته اگر از یک مرکز معتبر یک برند خوب تنوری گازی را انتخاب کنید، از نظر عوارض تنوری گازی نگرانی ندارید و می‌توانید مدتی طولانی از این دستگاه پرکاربرد استفاده کنید.