جزییات مقاله

نکات خرید اجاق گاز

ایمن شعله

اشتباهات رایج در خرید و انتخاب اجاق گاز و نکاتی که هنگام خرید اجاق گاز باید به آن‌ها توجه کرد

حتما نام مثلث کار در آشپزخانه به گوشتان خورده است و می‌دانید که این مثل از یخچال، اجاق گاز و سینک ظرفشویی تشکیل می‌شود. اجاق گاز یکی از بخش‌های مهم آشپزخانه به شمار می‌آید. این راس از مثلث کار به جهت کیفیت پخت و پز اهمیت ویژه‌ای در آشپزخانه دارد. به همین دلیل در زمان خریداری آن باید به نکات فراوانی توجه کنید تا زحمات شما در پخت یک غذای خوش طعم از بین نرود! برخی از بانوان در زمان خرید اجاق گاز، دچار اشتباهاتی می‌شوند که در این مطلب قصد داریم به بررسی آن‌ها بپردازیم و نکات خرید اجاق گاز را یادآور شویم:

ظاهر اجاق گاز

ظاهر اجاق گاز تا چه اندازه باید مهم باشد؟!

ظاهر همیشه گول‌زننده است! احتمالا شما هم تجربه یک خرید اشتباه با توجه به تنها ظاهر محسول را داشته‌اید. گاهی اوقات، شرکت‌های مختلف دست به این ترفند می‌زنند و محصولات خود را با ظاهری متفاوت و بسیار جذاب به بازار عرضه می‌کنند. عدم توجه به نکات خرید اجاق گاز و ظاهربینی گاهی اوقات کار دست مشتریان می‌دهد و موجب از بین رفتن سرمایه آن‌ها می‌شود. به بیان دیگر، برخی مشتریان در زمان خرید اجاق گاز به جای توجه به ویژگی‌های اصلی اجاق گاز مانند عملکرد آن و قابلیت‌های اجاق گاز، ویژگی‌های ظاهری آن مانند رنگ و شکل دستگیره‌ها را در اولویت قرار می‌دهند!

انواع اجاق گاز

انواع اجاق گاز را بشناسید

یکی از نکات خرید اجاق گاز، شناخت انواع آن است. اگر قصد خرید اجاق گاز را دارید، ابتدا باشد انواع اجاق گاز را بشناسید و قابلیت‌های هر یک از آن‌ها را بدانید و سپس نسبت به شرایط خود و قابلیت‌های مدنظرتان نوع مشخصی از آن را تهیه کنید. توجه به این مورد از نکات خرید اجاق گاز موجب صرفه‌جویی در زمان و تجربه خرید بهتر می‌شود.

ظرفیت اجاق گاز

ظرفیت اجاق گاز را فراموش کرده‌اید؟

گاهی اوقات نیز مشتریان در زمان خرید، موضوعات مهمی مانند ظرفیت اجاق گاز را فراموش می‌کنند. این نکته اگرچه در ابتدا یک موضوع ساده و کم اهمیت به نظر می‌آید، اما پس از مدت کوتاهی دردسرساز می‌شود. پهنای بیشتر اجاق گازها چیزی در حدود 76 سانتی‌متر است. بعضی اجاق گازها نیز به دلیل پیشرفته‌ بودن و تجهیزات بیشتر ابعاد بزرگ‌تری دارند. تعداد شعله‌های اجاق گاز نیر بستگی زیادی به تعداد اعضای خانواده و مهمانان شما دارد. اگر شما یک خانواده 4، 5 نفره یا بیشتر هستید، بهتر است یک اجاق گاز با شعله اصلی و ظرفیت حداقل 60 لیتری خریداری کنید.

جنس اجاق گاز

جنس اجاق گاز هم مهم است

یکی دیگر از نکات خرید اجاق گاز، توجه به جنس آن است. برای توجه به نکات خرید اجاق گاز شما باید جنس‌های مختلف اجاق گاز را به خوبی بشناسید و سپس تصمیم بگیرید. بیشتر اجاق گازهایی که در بازار می‌بینید از جنس تمام استیل یا فولاد ضد زنگ هستند. همانطور که می‌دانید، آشپزخانه محیطی است که ما در آن با آب و بخار زیادی سر و کار داریم. در صورتی که یک اشتباه در انتخاب اجاق گاز کنیم، بدنه گازمان پس از گذشت مدت کوتاهی زنگ شده و کیفیت خود را از دست می‌دهد. جنس استیل در برابر چنین شرایطی مقاوم است.

 

انواع اجاق گاز

 

 اجاق گازهای شیشه‌ای نوع دیگر از گازها هستند که وارد بازار شده‌اند. البته این نوع گازها از شیشه‌های مقاوم در برابر گرما ساخته شده‌اند. اگر ظاهر اجاق گاز برای شما اهمیت زیادی داشته باشد، با دیدن این اجاق گازها، احتمالا آن‌ها را انتخاب کنید. البته اجاق گازهای شیشه‌ای یک نکته منفی دارند و آن هم دسوار بودن تمیزکردنشان است! در صورتی که بتوانید با این موضوع کنار بیایید، این اجاق گازها می‌توانند انتخاب مناسبی برای شما باشند. اجاق گازهای استیل-شیشه‌ای نوع دیگری از اجاق گازها هستند که صفحه شیشه‌ای و لبه استیل دارند.

تمیز کردن اجاق گاز

تمیز کردن اجاق گاز را مدنظر قرار دهید

اجاق گازهایی که دارای شعله‌پخش‌کن یا رویه چدنی هستند بهتر و راحت‌تر از دیگر انواع اجاق گاز تمیز می‌شوند. شعله بعضی اجاق گازها به گونه‌ای طراحی شده است که تمیزکاری آن‌ را برای بانوان دشوار می‌کند. بنابراین در زمان خرید باید به راحتی تمیز شدن اجاق گاز از نکات خرید اجاق گاز توجه کنید.

سخن پایانی

اجاق گاز یکی از وسایل اصلی هر آشپزخانه‌ای است. گاهی اوقات تهیه این وسیله پرکاربرد بسیار هزینه‌بر است. به همین دلیل توصیه می‌شود قبل از هر اقدامی به نکات خرید اجاق گاز توجه کنید و اشتباهات رایج در زمان خرید این وسیله را تجربه نکنید.

 

مطالب مرتبط:

بهترین اجاق گاز صنعتی و خانگی