جزییات مقاله

تعمیر و عیب‌یابی اجاق گاز خانگی

ایمن شعله

تعمیر و عیب‌یابی اجاق گاز خانگی

اجاق گاز از لوازم ضروری هر آشپزخانه‌ای است. امروزه اجاق گازها را در اندازه‌های بزرگ و کوچک، بدون فر یا دارای فر و در برندهای مختلفی می‌بینیم. گاهی اوقات، عملکرد این وسیله ضروری با مشکل مواجه می‌شود و مشکلاتی نظیر خاموش شدن پیلوت، روشن نشدن مشعل‌های فوقانی، سوختن نوک مشعل‌ها به رنگ زرد، دود کردن شعله، شعله مشعل خیلی بلند، روشن نشدن فر یا مشکلاتی در تنظیم درجه حرارت پیش می‌آید. موارد نام برده شده از جمله مسائلی هستند که بدون شک تاکنون با بسیاری از آن‌ها مواجه شده‌اید. اما سوالی که در رابطه با تعمیر و عیب‌یابی اجاق گاز پرسیده می‌شود این است که چگونه می‌توان چنین مشکلاتی را حل کرد؟
 طبیعتاً اولین مرحله برای حل مشکل، عیب‌یابی آن است؛ یعنی شما باید در مرحله اول اجاق گاز را عیب‌یابی کنید و سپس اقدامات لازم برای تعمیر آن را انجام دهید. در ادامه قصد داریم مشکلات رایجی را که در رابطه با انواع اجاق گاز پیش می‌آید، بررسی کرده و راه‌حل هر کدام را ارائه دهیم:


 

روشن نشدن فر

فر، یکی از قسمت‌های پرطرفدار اجاق گاز است. برای عیب‌یابی اجاق گاز ابتدا باید علت روشن نشدن فر را بدانید. برای این مسئله دو علت وجود دارد. خاموش بودن شعله پیلوت و تنظیم نبودن تایمر در وضعیت صحیح دو علت روشن نشدن فر هستند. برای حل این مشکل یا باید پیلوت را روشن کنید و یا اینکه تنظیمات تایمر فر را بررسی کنید.

 

دود کردن شعله

دود کردن شعله یکی از مشکلاتی است که باید به سرعت رفع شود. برای تعمیر و عیب‌یابی اجاق گاز در این مورد یک علت می‌تواند نام برد و آن هم، زیاد بودن مقدار گاز در مخلوط گاز و هوا است. به منظور رفع این عیب باید مقدار گاز را کاهش دهید یا اینکه نازل آن را عوض کنید.

 

خاموش شدن پیلوت

برای تعمیر و عیب‌یابی اجاق گاز در صورت خاموش شدن پیلوت، دو دلیل می‌تواند وجود داشته باشد؛ اولین علت، کم بودن مقدار گاز ورودی به پیلوت است که برای رفع آن باید شعله پیلوت را به طور صحیح تنظیم کنید. دومین علت، ورود هوای زیاد به مخلوط‌کن است که برای رفع آن نیز در صورتی که اجاق گاز، مخلوط‌کن‌دار باشد باید صفحه محفظه را اندکی ببندید.

 

ثابت نماندن فر در درجه حرارت تنظیم شده

تعمیر و عیب‌یابی اجاق گاز در صورتی که درجه حرارت تنظیمی ثابت باقی نمی‌ماند، به این صورت است که ابتدا باید ترموستات فر را بررسی کنید و  در صورتی که به طور صحیح تنظیم نشده باشد آن را آزمایش و تنظیم کنید.

 

بلند بودن شعله مشعل

تعمیر و عیب‌یابی اجاق گاز گاهی اوقات تخصصی‌تر می‌شود و نیازمند تجربه است. در صورتی که مشعل اجاق گاز شما خیلی بلند باشد، یعنی مقدار گاز و هوا در آن زیاد هستند. برای رفع این عیب باید گاز و هوا را در اجاق گاز کاهش دهید.

شعله بلند مشعل

زرد رنگ بودن نوک شعله مشعل‌ها

زرد سوختن نوک شعله‌ها نیز از جمله مسائلی است که می‌تواند موجب احساس خطر در افراد شود. برای تعمیر و عیب‌یابی اجاق گاز در چنین شرایطی باید صفحه تنظیم مخلوط‌کن را اندکی باز کرده و فاصله نازل تا لوله رابط را تنظیم کنید. علت این مشکل در اجاق گاز نیز کم بودن نسبت هوا در مخلوط‌کن است.

شعله زرد گاز

روشن نشدن مشعل‌های فوقانی در اجاق گاز

در صورت خاموش بودن پیلوت، باید پیلوت را روشن کنید. اگر پیلوت روشن باشد علت این مسئله می‌تواند مسدود شدن سوراخ‌های مشعل یا پیلوت باشد. به منظور رفع این عیب نیز باید سوراخ‌های مشعل را به کمک یک میله مناسب تمیز کرده و نازل پیلوت را عوض کنید.

 

صدا داشتن شعله

اگر شعله اجاق گاز دچار وزش و صدا شده است، علت این موضوع می‌تواند زیاد بودن نسبت هوا به گاز در مخلوط باشد. برای تعمیر و عیب‌یابی اجاق گاز در  چنین شرایطی باید صفحه مخلوط‌کن را اندکی ببندید.

سخن پایانی
حتماً تا کنون با مشکلاتی نظیر روشن نشدن فر، خاموش شدن پیلوت، دود کردن شعله و زرد سوختن نوک مشعل در اجاق گاز سر و کار داشته‌اید. تعمیر و عیب‌یابی اجاق گاز کار آسانی نبوده و نیازمند تجربه و دانش مرتبط است. در این مطلب، سعی کردیم مشکلات رایجی را که در این رابطه وجود دارد معرفی کرده و راه‌حل هر کدام را بررسی کنیم.