جزییات مقاله

چرا اجاق گاز قرمز می‌سوزد؟

ایمن شعله

چرا اجاق گاز قرمز می‌سوزد؟

 اگر در حال استفاده از گاز خانگی یا گاز صنعتی هستید، باید توجه داشته باشید که رنگ شعله معمولاً آبی باشد. هرچند که ممکن است با تغییر رنگ اجاق گاز خود مواجه شوید. به طور مثال، قرمزشدن رنگ شعله اجاق گاز می‌تواند خطرناک باشد. تغییر رنگ شعله به قرمز در واقع نشانه بدی است و نشان‌دهنده مشکل در اجاق گاز شماست. در این صورت فوراً روند استفاده از اجاق گاز را قطع کرده و آن را تعمیر کنید. ما در این مطلب به این موضوع خواهیم پرداخت که چرا شعله اجاق گاز ممکن است قرمز شود و چه راهکارهایی برای جلوگیری از این اتفاق وجود دارد. با ما همراه باشید.

دلایل قرمز شدن شعله گاز

دلایل مختلفی وجود دارد که اجاق گاز خانگی یا صنعتی با شعله قرمز رنگ بسوزد. در زیر به این دلایل اشاره می‌کنیم.
1- تهویه نامناسب: شایع‌ترین علت قرمزی شعله عدم تهویه مناسب است. هنگامی که اجاق گاز به‌خوبی تهویه نمی‌شود، گاز می‌تواند در آن منطقه جمع شود و باعث شود شعله داغ‌تر از حد معمول بسوزد. این اتفاق می‌تواند باعث قرمزشدن شعله شود که نشان‌دهنده عدم استفاده ایمن از اجاق گاز است.
2- خرابی مشعل: یکی دیگر از دلایلی که اجاق گاز ممکن است به رنگ قرمز بسوزد، خرابی مشعل است. اگر مشعل به‌درستی کار نکند، باعث می‌شود شعله داغ‌تر از حد معمول بسوزد. این مشکل همچنین می‌تواند باعث قرمزشدن شعله شود.
3- ریختن مواد غذایی: درصورتی‌که غذا و نوشیدنی روی قابلمه و روی مشعل بریزد. ممکن است رنگ شعله تغییر کند. به طور مثال، همه شما تجربه ریختن شیر در زمانی که انتظارش را ندارید مواجه شده‌اید. در واقع سوزاندن ذرات غذا ممکن است شعله قرمزی روی مشعل اجاق گاز خانگی یا گاز صنعتی شما ایجاد کند.
4- تولید بیش از حد مونوکسید کربن: تولید بیش از حد مونوکسید کربن که به‌عنوان یک محصول جانبی از احتراق هر سوختی انباشته می‌شود که باعث تغییر رنگ شعله می‌شود. به طور کل اگر گاز با شعله آبی بسوزد، تجهیزات گاز کاملاً کار می‌کنند و مقدار کمی مونوکسید کربن منتشر می‌کنند. اما اگر رنگ شعله به قرمز نزدیک‌تر شود این ماده سمی بیشتر و بیشتر می‌شود. این اتفاق بسیار خطرناک است، چرا که منجر به سردرد، حالت تهوع، سرگیجه و سایر علائم مسمومیت می‌شود.
5- فشار زیاد گاز: در نهایت، اگر فشار گاز خیلی زیاد باشد، شعله اجاق گاز ممکن است قرمز شود. در واقع، باعث می‌شود شعله داغ‌تر از حد معمول بسوزد و قرمز شود.

چه راهکارهایی برای جلوگیری از شعله قرمز اجاق گاز وجود دارد؟

راه‌حل‌های مختلفی برای جلوگیری از قرمزشدن شعله اجاق گاز وجود دارد که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم.
1- اولین راه‌حل این است که از تهویه مناسب اجاق اطمینان حاصل کنید. این کار را می‌توان با باز کردن یک پنجره یا استفاده از یک فن برای خارج‌کردن گاز از اجاق گاز انجام داد.
2- راه‌حل دوم این است که مشعل را برای هرگونه علائم خرابی بررسی کنید. اگر مشعل به‌درستی کار نکند، باعث می‌شود شعله بیش از حد معمول بسوزد و قرمز شود. در این صورت مشعل باید تعویض یا تعمیر شود.
3- راه سوم این است که اگر غذایی روی اجاق گاز خانگی یا گاز صنعتی شما ریخته شد سریع تمیزش کنید.
4- راه چهارم اینکه بهتر است تجهیزات اجاق گاز خود را هرچند وقت یک یار بررسی و در صورت نیاز به تعمیر، تعمیرش کنید.
5- در نهایت، اگر فشار گاز بیش از حد بالا باشد، می‌تواند باعث شود که شعله بیش از حد معمول بسوزد و قرمز شود. برای جلوگیری از این اتفاق، فشار گاز باید در سطح مناسب تنظیم شود.

شعله گاز باید چه ویژگی‌های داشته باشد؟

پس برای اینکه گاز تاحد امکان کامل بسوزد و انرژی لازم آزاد شود، وجود هوای کافی در مخلوط گاز مهم است. این امر با مخلوط‌ کردن اکسیژن و گاز در حال سوختن در مشعل به نسبت مناسب ایجاد می‌شود. در واقع به‌ازای هر 1 لیتر گاز  10 لیتر هوا موردنیاز است. با این اوصاف در زیر به برخی از علائمی که نشان از سلامت شعله گاز می‌دهد اشاره می‌کنیم.
•    گاز بی‌صدا بسوزد.
•    رنگ شعله آبی باشد.
•    در هر طرف مشعل شعله به‌صورت یکنواخت توزیع شده باشد.
•    شعله اجاق گاز قابل‌تنظیم باشد.

 

جمع‌بندی
به طور کل، اجاق گاز ممکن است به دلایل مختلفی قرمز شود. شایع‌ترین دلایل عدم تهویه مناسب، عملکرد نادرست مشعل و فشار بالای گاز است. برای جلوگیری از قرمزشدن اجاق گاز، مهم است که از تهویه مناسب اجاق گاز، عملکرد صحیح مشعل و فشار گاز در سطح مناسب اطمینان حاصل کنید. با دنبال‌کردن این مراحل، می‌توانید از ایمن و کارآمد بودن اجاق گاز خود اطمینان حاصل کنید.