جزییات مقاله

چرا شعله اجاق‌گاز خانگی خاموش می‌شود؟

ایمن شعله

چرا شعله اجاق‌گاز خانگی خاموش می‌شود؟

حتماً این اتفاق برای شما هم پیش آمده که در زمان آشپزی و کار با اجاق‌گاز خانگی یا صنعتی، ناگهان با خاموش شدن شعله گاز روبه‌رو شدید؛ اتفاقی دلسردکننده که هر چه سریع‌تر می‌خواهید به دنبال رفع مشکل و راه‌حل‌های ساده آن بگردید.
از آنجایی که این مشکل می‌تواند چندین علت مانند ترموکوپل خراب یا نقص‌های فنی دیگر داشته باشد، بنابراین، ما در این مقاله از ایمن شعله جویبار، قصد داریم برخی از دلایل رایجی که باعث می‌شود تا شعله اجاق گاز خاموش شود را بررسی کنیم.

10 علت خاموش شدن شعله اجاق‌گاز خانگی

اجاق گازی که به طور مداوم و غیرمنتظره خاموش می‌شود، علاوه بر این که باعث خراب شدن دستور غذای شما با تغییر دمای آن می‌شود، می‌تواند خطرناک و از لحاظ روحی و روانی نیز آزاردهنده باشد.
بنابراین، در ادامه، لیستی از دلایل خاموش شدن اجاق‌گاز خانگی و صنعتی را به همراه جزئیات آن ارائه می‌کنیم که می‌تواند شما را در شناسایی مشکل و رفع آن راهنمایی کند.

1. خرابی سنسور دما یا ترموکوپل

اول از همه، ترموکوپل اجاق گاز خانگی یا صنعتی را بررسی کنید؛ زیرا ممکن است نیاز به تمیز کردن مبدل ترموالکتریک آن داشته باشد. خرابی ترموکوپل می‌تواند باعث پوسیدگی مشعل‌های گاز شود. در برخی از موارد نیز که شعله گاز با وزش باد یا سرریز شدن مایعات بر روی آن، خاموش می‌شود، در صورت خرابی ترموکوپل و قطع نشدن جریان گاز، می‌تواند باعث ایجاد حادثه و آتش‌سوزی شود.
اما یک راه آسان برای تشخیص از کار افتادن سنسور دما وجود دارد:
•    ولوم گاز را فشار دهید.
•    شعله روی مشعل باید روشن شود.
•    وقتی ولوم را فشار می‌دهید، اجاق‌گاز خانگی به درستی کار می‌کند.
•    اما بعد از رها کردن ولوم گاز، شعله مجدداً خاموش می‌شود.
این یعنی، ترموکوپل اجاق‌گاز صنعتی یا خانگی شما، کارکرد درستی ندارد؛ بنابراین، سعی کنید قبل از تعویض قطعه، سر مبدل را که در زیر تقسیم‌کننده شعله قرار دارد، با کاغذ سنباده تمیز کنید و ببینید که آیا درست قرار گرفته است یا خیر؛ این قطعه باید نزدیک به مشعل باشد. اگر با انجام این کار، تغییری ایجاد نشد، باید اقدام به نصب ترموکوپل جدید کنید.

2. آلودگی نازل و مسدود شدن آن

انسداد نازل اجاق گاز

انسداد نازل اجاق گاز

عامل دیگری که باعث خاموش شدن شعله اجاق گاز خانگی می‌شود، کثیف شدن نازل‌ها (nozzles) است؛ بنابراین، برای تمیز کردن آن ابتدا گاز را خاموش کنید و اجازه دهید تا برای مدتی اجاق گاز خنک شود.
شیر گاز را بسته و حتماً پنجره‌های آشپزخانه یا اتاق را باز کنید و سپس مراحل زیر را انجام دهید:
•    توری‌های چدنی گاز را بردارید و قطعات درپوش شعله را جدا کنید.
•    در داخل مشعل یک سوراخ کوچک پیدا خواهید کرد؛ این همان نازل است.
•    می‌توانید از یک سیم نازک یا گیره کاغذ و مسواک برای تمیز کردن نازل استفاده کنید.
•    پس از اتمام، درپوش شعله و توری‌ها را مجدداً به جای خود برگردانید.

3. فشار گاز کم

فشار گاز کم اجاق گاز خانگی

فشار گاز کم اجاق گاز خانگی

یکی دیگر از دلایل رایج خاموش شدن شعله اجاق‌گاز صنعتی و خانگی، فشار کم گاز است. این می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد، از جمله مشکل در خط گاز یا رگلاتور. وقتی فشار گاز کم است، شعله ممکن است ضعیف باشد و سوسو بزند یا حتی ممکن است کاملاً خاموش شود.
برای رفع این مشکل، با بررسی سایر وسایل گازسوز خانه خود شروع کنید تا ببینید آیا این وسایل تحت تأثیر قرار گرفته‌اند یا خیر. اگر این وسایل نیز از فشار گاز کمی برخوردار بودند، پس ممکن است مشکل از خط گاز یا رگلاتور باشد و باید با یک تکنسین برای بررسی و تعمیر آن تماس بگیرید؛ اما اگر فقط اجاق‌گاز خانگی شما این مشکل را دارد، شیر گاز را برای افزایش فشار قوی تنظیم کنید. در صورت عدم تنظیم فشار، ممکن است لازم باشد تا شیر گاز را به طور کامل تعویض کنید.

4. گرفتگی خط گاز

گرفتگی خط یا شیر گاز نیز می‌تواند باعث خاموش شدن اجاق گاز دو شعله تا چندین شعله شود. این می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که زباله یا رسوب در خط یا دریچه آن جمع شود و جریان گاز را مسدود کند؛ نتیجه این امر باعث ضعیف شدن یا خاموش شدن کامل شعله می‌شود.
برای رفع این مشکل، ابتدا شیر گاز را خاموش کرده و خط گاز را از اجاق‌گاز خانگی جدا کنید. از یک برس نرم استفاده کنید تا داخل خط گاز و شیر را به آرامی تمیز کنید. پس از تمیز شدن خط و شیر گاز، آن‌ها را دوباره به اجاق‌گاز خانگی وصل کنید و دوباره شعله را روشن کنید.

5. رگلاتور گاز معیوب

یک رگلاتور معیوب گاز نیز می‌تواند باعث خاموش شدن شعله اجاق‌گاز خانگی شود. رگلاتور گاز، وظیفه تنظیم جریان گاز به اجاق گاز را بر عهده دارد و در صورت عدم کارکرد صحیح می‌تواند باعث ضعیف شدن گاز سه شعله و یا خاموش شدن کامل آن شود.
برای رفع این مشکل باید رگلاتور گاز را تعویض کنید. این کار نیاز به تخصص بیشتری دارد و یک راه‌حل پیچیده‌ای است که ممکن است به کمک یک متخصص نیاز داشته باشد؛ بنابراین اگر شک دارید که این مشکل برای اجاق‌گاز خانگی شما به وجود آمده است، پس بهتر است با یک تکنسین متخصص تماس بگیرید.

6. خرابی ولوم گاز

اما دلیل دیگر خاموش شدن گاز چهار شعله یا پنج شعله، ممکن است خرابی دستگیره یا ولوم گاز باشد. در حالت عادی، روشن شدن شعله باید پنج ثانیه پس از گرم شدن ترموکوپل شروع شود؛ در غیر این صورت، باید آن را تعویض کنید.
از طرف دیگر، فشار ناکافی می‌تواند هنگام رها کردن دستگیره گاز، منجر به فشرده‌سازی ضعیف فنر و خاموش شدن شعله گاز شود. در نتیجه فاصله بزرگی بین صفحه انتهایی هسته آهنربای الکتریکی و آرمیچر سوپاپ ایجاد می‌شود.
برای رفع این مشکل، دستگیره پلاستیکی اجاق‌گاز خانگی را با کشیدن آن به سمت خود بردارید. سپس یک واشر فولادی اضافی بر روی آن قرار دهید؛ ضخامت آن باید 1 میلی‌متر باشد. استفاده از یک واشر اضافی به شما این امکان را می‌دهد که هنگام فشار دادن ولوم گاز، اندازه فاصله به وجود آمده را کاهش دهید.

7. مشعل‌های کثیف

 کثیف بودن مشعل‌های اجاق‌گاز صنعتی و خانگی
کثیف بودن مشعل‌های اجاق‌گاز صنعتی و خانگی

یکی از رایج‌ترین دلایل خاموش شدن شعله اجاق‌گاز خانگی، کثیف بودن مشعل‌ها و توری‌های چدنی اجاق گاز است. با گذشت زمان، بقایای مواد غذایی و چربی می‌توانند روی مشعل‌ها یا توری‌ها جمع شوند و باعث ضعیف شدن شعله یا خاموش شدن کامل شعله شوند. این همچنین می‌تواند باعث پخت نامناسب غذای شما شود که یکی دیگر از مشکلات ناامیدکننده است.
برای رفع این مشکل، اجاق‌گاز خانگی را خاموش کنید و بگذارید کاملاً خنک شود. توری‌ها و قطعات درپوش شعله‌ها را از روی اجاق گاز بردارید و حداقل 15 دقیقه در آب گرم و صابون قرار دهید. از یک برس نرم استفاده کنید تا هرگونه آلودگی را به آرامی پاک کنید، سپس کاملاً با آب بشویید و خشک کنید. هنگامی که مشعل‌ها و توری‌ها تمیز و خشک شدند، آن‌ها را دوباره جمع کنید و دوباره اجاق گاز را روشن کنید.

8. هوا گرفتن شیلنگ‌های گاز

گاهی اوقات، هوای اضافی موجود در شیلنگ و لوله‌های گاز، موجب خاموش شدن شعله گاز شما می‌شود؛ بنابراین، بایستی نسبت به انجام هواگیری از شیلنگ‌های گاز اقدام کنید. برای رفع این مشکل، می‌توانید تک شعله بزرگ اجاق‌گاز را برای مدتی روشن کنید تا هوا از داخل لوله‌های گاز خارج شود.
اما این کار، به دلیل این که ممکن است با آزاد شدن مقداری گاز همراه باشد، بهتر است از یک متخصص فنی بخواهید تا لوله‌های اجاق گاز شما را هواگیری کند.

9. شمع معیوب

یک شمع در اجاق‌گاز خانگی، وظیفه ایجاد شعله به وسیله جرقه زدن رو بر عهده دارد. زمانی که این شمع، شکسته یا معیوب باشد، عملکرد صحیح خود در اجاق‌گاز صنعتی یا خانگی را نمی‌تواند داشته باشد و در نتیجه مشکلاتی در ایجاد شعله گاز به وجود می‌آید؛ بنابراین، بهتر است از وضعیت شمع که در کنار مشعل قرار دارد و اغلب از سرامیک ساخته شده است را به راحتی با نگاه کردن به آن بررسی کنید؛ ببینید آیا ترک یا شکافی روی شمع ایجاد شده است یا خیر.
اگر با بررسی خود، متوجه وجود مشکلی در شمع اجاق گاز شدید، باید به دنبال تعویض این قطعه باشید تا عمل جرقه زدن و ایجاد شعله به درستی انجام شود.

10. خرابی مولد جرقه

مشکلات مربوط به مولد جرقه اجاق‌گاز در مورد برخی از مدل‌های وسایل گازسوز از جمله اجاق گازهایی که در آن‌ها از سیستم جرقه‌زنی اتوماتیک یا پایلوت کمتر استفاده می‌شود، است.
در این صورت، با خرابی مولد جرقه، شمع‌های اجاق گاز نمی‌توانند جرقه تولید کنند و در نتیجه شعله ایجاد نمی‌شود. این مشکل ممکن است ناشی از خراب بودن اتصالات میکرو سوئیچ شعله، کثیف بودن الکترود و درپوش مشعل، ترک خوردگی و شکستگی الکترود، سیم‌کشی نادرست و نامناسب یا از اتصالات ضعیف موجود در الکترود مشعل و سوکت‌های الکترود باشد.
برای رفع این مشکل، بهتر است ژنراتور و ماژول جرقه را به طور کامل تعویض کنید.


جمع‌بندی
مدل‌ها و برندهای متنوعی از اجاق گازها در فروشگاه‌های لوازم خانگی عرضه می‌شوند که صرف‌نظر از کیفیت، قابلیت اطمینان و عملکرد آن‌ها، ممکن است در استفاده نادرست یا طولانی مدت، دیر یا زود خراب شوند و شعله گاز آن‌ها خاموش شود.
بنابراین، شما می‌توانید در صورت روبه‌رو شدن با این مشکل و خاموش شدن شعله اجاق‌گاز خانگی خود، علت‌های رایجی که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم را بررسی کنید.