جزییات مقاله

چرا شعله اجاق گاز کم است؟

ایمن شعله

چرا شعله اجاق گاز کم است؟

برای گرم‌کردن غذا، اجاق گاز شما گازی را آزاد می‌کند که مشتعل می‌شود و به شعله‌های گرما تبدیل می‌شود. گاز در جریانی یکنواخت و ثابت آزاد می‌شود که شعله و حرارت یکنواخت تولید می‌کند. همان‌طور که دکمه روی اجاق گاز خانگی یا گاز صنعتی خود را به سمت بالا می‌چرخانید، بسته به نیاز به حرارت، شعله باید بیشتر یا کمتر شود. بااین‌حال، اگر مدام شعله را بالا بکشید و شعله فقط سوسو بزند یا حتی خاموش شود، اجاق گاز خانگی یا گاز صنعتی شما مشکل دارد. در واقع شعله ضعیف در اجاق گاز یک مشکل رایج است که می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد. ما در این مطلب به علل احتمالی شعله ضعیف در اجاق گاز اشاره خواهیم کرد و راه‌حل‌هایی برای کمک به حل این مشکل ارائه می‌دهیم. پس با ما همراه باشید.

دلایل ضعیف‌شدن شعله در اجاق گاز

چندین دلیل بالقوه برای شعله ضعیف در اجاق گاز وجود دارد که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم.
1- کثیفی سر شعله: شایع‌ترین علت مسدودشدن یا گرفتگی مشعل کثیفی است. این مشکل می‌تواند ناشی از ذرات غذا، چربی یا سایر زباله‌هایی باشد که در طول زمان در شعله ایجاد شده‌اند. در واقع سرمشعل توسط شیارهای کوچکی احاطه شده است که اجازه می‌دهد گاز خارج شود و شعله‌ور شود. بااین‌حال، این شکاف‌ها مستعد مسدودشدن توسط چربی و سایر ذرات غذا هستند. در حالی که ممکن است فکر کنید شعله‌های آتش در نهایت این چربی‌ها و ذرات را می‌سوزاند، اما باید گفت که چنین نیست. پس زمانی که چندین سوراخ روی سرمشعل مسدود می‌شود، اجاق گاز شما کندتر روشن می‌شود و احتمالاً شعله‌های آتش ضعیف‌تری خواهید داشت.
2- معیوب‌بودن جرقه‌زن: یکی دیگر از دلایل احتمالی جرقه‌زن معیوب است. اگر جرقه‌زن به‌درستی کار نکند می‌تواند باعث ضعیف‌شدن شعله و یا عدم شعله‌ورشدن آن شود.

شعله کم


3- شیر کنترل معیوب: شیر کنترل در اجاق گاز شما وظیفه کنترل فشار گاز را بر عهده دارد. این چیزی است که به شما امکان می‌دهد قدرت شعله را در تنظیمات مختلف روی اجاق گاز خود کنترل کنید. اگر متوجه شدید که شعله روی اجاق گاز شما سوسو می‌زند یا نمی‌توانید قدرت شعله‌های اجاق گاز خود را تغییر دهید، ممکن است شیر کنترل معیوب باشد و باید تعویض شود.
4- درپوش معیوب: هر مشعل روی اجاق گاز خانگی و گاز صنعتی دارای یک سرمشعل است که به اجاق گاز شما متصل است و شامل اجزای تشکیل‌دهنده شعله و همچنین یک درپوش مشعل است که در بالای آن قرار دارد. اگر درپوش مشعل در موقعیت مناسبی قرار نگیرد، می‌تواند شعله کم را نشان دهد؛ زیرا گاز کافی به دلیل انسداد نمی‌تواند خارج شود. اگر درپوش ناهموار باشد، ممکن است متوجه شوید که یک طرف شعله بالاتر از طرف دیگر است. در بسیاری از موارد، زمانی که کلاهک در موقعیت مناسبی قرار نگیرد، مشعل نیز در روشن‌شدن با مشکل مواجه می‌شود و ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا روشن شود.  
5- نشت گاز: علاوه بر این، شعله ضعیف می‌تواند ناشی از نشت گاز باشد. اگر در خط گاز نشتی وجود داشته باشد می‌تواند باعث ضعیف‌شدن شعله و یا عدم شعله‌ورشدن گاز خانگی یا گاز صنعتی شود.
6- رگولاتور معیوب: در نهایت، شعله ضعیف می‌تواند ناشی از یک رگولاتور معیوب باشد. رگولاتور جریان گاز را به اجاق گاز کنترل می‌کند و در صورت عدم کارکرد صحیح می‌تواند باعث ضعیف‌شدن شعله شود.

راهکارهایی برای رفع شعله ضعیف در اجاق گاز

راه‌حل‌های مختلفی وجود دارد که می‌توان برای رفع شعله ضعیف در اجاق گاز استفاده کرد. اولین راه‌حل تمیزکردن مشعل است. این کار را می‌توان با برداشتن مشعل و تمیزکردن آن با برس یا پارچه نرم انجام داد. علاوه بر این، مشعل باید برای هرگونه گرفتگی یا گرفتگی که ممکن است باعث شعله ضعیف شود بررسی شود. درصورتی‌که جرقه‌زن علت ضعیف‌بودن شعله باشد، باید آن را تعویض کرد. علاوه بر این، در صورت وجود نشت گاز، باید دراسرع‌وقت تعمیر شود. در نهایت اگر رگولاتور علت ضعیف‌بودن شعله باشد باید تعویض شود. همچنین در صورت معیوب‌بودن جرقه‌زدن و سرپوش باید آنها را تعمیر کنید.
 

جمع‌بندی
شعله ضعیف در اجاق گاز خانگی و گاز صنعتی می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد. شایع‌ترین دلایل مسدودشدن یا گرفتگی مشعل، جرقه‌زن معیوب، نشت گاز و رگولاتور معیوب است. راه‌حل‌های مختلفی وجود دارد که می‌توان برای حل این مشکل استفاده کرد، مانند تمیزکردن مشعل، تعویض جرقه‌زن، ترمیم هرگونه نشت گاز و تعویض رگولاتور. با رعایت این راهکارها می‌توان مشکل ضعیف‌بودن شعله اجاق گاز را برطرف کرد.مطالب مرتبط:

چرا اجاق گاز یکسره جرقه می زند؟

چرا اجاق گاز قرمز می سوزد؟