جزییات مقاله

اشتباهات رایج در نگهداری کباب‌پز

ایمن شعله

اشتباهات رایج در نگهداری کباب‌پز

کباب‌پز یکی از وسایلی است که در برخی از خانواده‌های به صورت مداوم استفاده می‌شود. به همین دلیل، این وسیله پرکاربرد و جالب در بسیاری از موارد پس از گذشت مدتی خراب شده و کارایی خود را از دست می‌دهد. شاید فکر کنید که چگونه کباب‌پز انقدر اهمیت پیدا می‌کند، برای پاسخ به این سوال باید یک گردش دسته جمعی را در روزهای گرم تابستان تجسم کنید. آیا در چنین روز خوبی می‌توان از کباب‌پز استفاده نکرد؟ همانطور که خودتان هم می‌دانید کباب‌پزاز جمله وسایلی است که پس از هر بار استفاده باید به خوبی تمیز شود. در غیر اینصورت کارایی خود را به مرور زمان از دست می‌دهد. اگر می‌خواهید کباب‌پز شما زیاد عمر کند بهتر است با ما همراه شوید تا اشتباه رایج نگهداری کباب‌پز را تجربه نکنید:

قرار دادن کباب پز در زیر بارش برف و باران!

یک اشتباه رایج نگهداری کباب‌پز که بسیاری از افراد به صورت ناآگاهانه آن را انجام می‌دهند، قرار دادن کبا‌ب‌پز در هوای آزاد و زیر بارش برف و باران است. با توجه به اینکه کباب‌پز در اثر استفاده و پختن کباب، روغنی می‌شود و گوشت سوخته یا زغال به آن می‌چسبد، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند آن را در محیط بیرونی خانه مانند حیاط یا بالکن قرار دهند. چنین محیطی دائما در معرض تابش نور شدید خورشید یا برف و باران است. این عوامل موجب زنگ زدن و به مرور زمان سوراخ شدن کباب‌پز می‌شود.
معمولا توصیه می‌شود کباب‌پز را داخل یک قوطی مخصوص یا نایلون مناسب قرار داده و در داخل خانه به دور از رطوبت نگهداری کنید تا چنین آسیب‌هایی به آن وارد نشود.

کثیف نگه داشتن کباب‌پز

یک اشتباه رایج نگهداری کباب‌پز، کثیف نگه داشتن آن است. البته گاهی اوقات پس از استفاده، کباب‌پز را تمیز می‌کنیم اما به دلیل خوب تمیز نکردن آن، گوشت سوخته، روغن سوخته و اثرات چربی روی آن باقی می‌مانند. این چربی‌ها در استفاده‌های بعدی از کباب‌پز بیشتر سوخته و به بدنه و سطح کباب‌پز می‌چسبند. چنین موضوعی موجب ایجاد بوی بد در زمان استفاده از کباب‌پز شده و عمر مفید آن را کوتاه می‌کند. روش تمیز کردن صحیح کباب‌پز به این صورت است که شما باید در زمان گرم بودن کباب‌پز با استفاده از یک برس توری مانند آن را تمیز کنید. سپس زمانی که کباب‌پز سرد شد، به کمک یک پاک‌کننده پنجره سطح بیرونی آن را پاک کنید.

ناقص رها کردن تمیز کردن چربی‌ها

پس از اینکه تمیزکاری کباب‌پز با استفاده از برس مخصوص به پایان رسید، بهتر است از یک مایع چربی‌زدا برای از بین بردن کامل چربی‌ها استفاده کنید. دقت داشته باشید که انجام کامل این عملیات موجب تمیزی صحیح و کامل کباب‌پز شده و طول عمر آن را افزایش می‌دهد. بنابراین بهتر است هرگز مرتکب این اشتباه رایج نگهداری کباب‌پز نشوید و هر بار آن را مثل روز اول از چربی‌ها پاک کنید.

توجه نکردن به نشتی پروپان کباب‌پز

یک اشتباه رایج نگهداری کباب‌پز، توجه نکردن به نشت پروپان کباب‌پز است. قبل از استفاده از کباب‌پز بهتر است شلنگی را که پروپان را منتقل می‌کند کنترل کنید تا مطمئن شوید هیچ نشانی از نشتی وجود ندارد. برای کنترل نشتی گاز، توصیه می‌شود ابتدا مقدار صابون روی شلنگ گاز بزنید و سپس گاز را باز کنید. در صورتی که نشتی پروپان رخ داده باشد، شما شاهد خروج حباب از جای سوراخ خواهید بود. به این ترتیب باید شلنگ انتقال گاز را تعویض کنید. در صورتی که شلنگ سالم باشد و هیچ سوراخی نداشته باشد، هیچ حباب و مشکلی دیده نمی‌شود. در این حالت می‌توانید پختن کباب را شروع کنید.

ریختن آشغال و مواد اضافی در کباب‌پز

دیگر اشتباه رایج نگهداری کباب‌پز ریختن مواد درون آن است. هرگز چنین اشتباهی را انجام ندهید. گاهی در گردش‌های دسته جمعی داخل آتش موادی چوب پلاستیک و دیگر مواد را درون کباب‌پز می‌ریزند. چنین عمل اشتباهی موجب ذوب و چسبیدن این مواد روی کباب‌پز می‌شود و در دفعات بعدی، بوی بدی ایجاد کرده و بر طعم کباب و مواد غذایی تاثیر می‌گذارند.

سخن پایانی
کباب‌پز یکی از وسایل مورد علاقه افرادی است که به گردش و تفریح و پختن کباب و جوجه علاقه زیادی دارند. در این مطلب سعی کردیم انواع اشتباه رایج نگهداری کباب‌پز را بررسی کرده و روش صحیح تمیز کردن کباب‌پز را معرفی کنیم.
 


مقالات مرتبط:

بررسی روش های مختلف پخت کباب و تاثیر آن بر کیفیت و طعم آن

کباب پز ایستاده و کاربردهای آن

کباب پز آپارتمانی (چه کباب پزهایی مناسب آپارتمان هستند؟)