جزییات مقاله

انواع جنس بدنه کباب پز چیست؟

ایمن شعله
انواع جنس بدنه کباب پز چیست؟
مدت‌های جدیدی است که بشر با استفاده از آتش، اقدام به طبخ غذای خود می‌کند. در همین مسیر ابزاری نظیر اجاق‌گازها، فرها، کباب‌پزها و سایر موارد ساخته شده‌اند. در این نوشته اختصاصا به کباب‌پزها پرداخته می‌شود. کباب‌پزها ابزاری هستند که برای پخت و پز غذا مورد استفاده قرار می‌گیرند. این وسایل با توجه به اینکه با گرما و حرارت مستقیم در ارتباط هستند، نیاز است تا جنسی مقاوم داشته باشند و زود از بین نروند. به همین دلیل است که مواد مصرفی در ساخت این کباب‌پزها محدود و خاص هستند. در زیر به بررسی جنس های رایج ماده سازنده کباب‌پزها پرداخته‌ایم.
  • گالوانیزه: اولین و پر مصرف‌ترین ماده برای ساخت کباب‌پزها، گالوانیزه است. گالوانیزه در واقع فولادی است که با استفاده از فلز روی تماما پوشیده شده است. این ورق‌ها زنگ نمی‌زنند، نمی‌شکنند و از لحاظ قیمت، کمترین قیمت را دارند. این نوع از کباب‌پزها وزن کمی هم دارند. از این ماده عموما برای کباب‌پزهای قابل حل استفاده می‌کنند. باید دقت نمود که در تهیه کباب‌پزهای تولید شده با گالوانیزه باید به ضخامت ورق آن‌ها توجه نمود. زیرا آسانی کار با این ماده باعث تولید محصولات بسیار نازک شده است که از دوام این کباب‌پزها کاسته است.
  • استیل: استیل در واقع همان فولاد است که از ترکیب عنصر آهن و کربن ساخته شده است. فولادها با استحکام بالا و قیمت کم، و گستردگی در دسترس بودن، ماده‌ی مهمی برای استفاده در ساخت کبا‌ب‌پزها هستند. از استیل بیشتر برای ساخت کباب‌پزهای بزرگ و صنعتی استفاده می‌نمایند.
  • چدن: چدن‌ها هم مانند فولادها، ترکیبی از عناصر آهن و کربن هستند و تفاوت این دو ماده در درصد کربن آن‌هاست که تفاوت زیادی در خواص این مواد ایجاد کرده‌است. چدن‌ها در برابر زنگ زدن و سایش مقاومت بالایی دارند. همچنین به دلیل ریخته‌گری آسان این‌مواد و دمای ذوب به نسبت پایین، کار با آن‌ها مورد وثوق کارگاه‌های این حوزه می‌باشد. استفاده از چدن برای ساخت کباب‌پزها زیاد مرسوم نیست و بیشتر برای کباب‌پزهای بسیار بزرگ و یا تک سفارش‌های ویژه از این ماده استفاده می‌شود. تمام کباب‌پزهای ساخته شده‌ از چدن، ثابت هستند. زیرا این منقل‌ها داری وزن بالایی هستند.
آجر نسوز
آجر نسوز، ماده ای است که از ترکیب خاک نسوز و چینی در دمای بالا ساخته می‌شود. این آجرها به دلیل تنوع بالای رنگی، تنوع ابعادی، مقاومت حرارتی بالا گاهی برای ساخت کباب‌پزهای خانگی مورد استفاده قرار‌ می‌گیرند. استفاده از این ماده هم بسیار محدود بوده و عموما با سفارش مشتری انجام می‌شود.
سایر مواد مورد استفاده در ساخت کباب‌پزها              
لازم به ذکر است که برای ساخت بعضی از کباب‌پزها مواد دیگر اصلا مطرح نیستند و صرفا به صورت شخصی استفاده می‌شوند. نکته‌ی قابل توجه دیگر آن است که گاهی بنا به دلایلی مانند زیبایی، از موادی نظیر گرانیت، سرامیک یا رنگ‌های نسوز و عایق برای روکش زدن کباب‌پز استفاده می‌کنند که این مورد هم بسیار محدود بوده و با توجه به هزینه‌ی بالایی که دارد متداول نیست.